Šalies vadovai raginami imtis veiksmų

Pranešimas žiniasklaidai

2020 m. rugsėjo 17 d.


Šalies vadovai raginami imtis veiksmų, kad Lietuvos gyventojams netektų susimokėti už Astrave pagamintą elektrą

Pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerą Saulių Skvernelį ir Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dar kartą ragindami užtikrinti, kad nesaugioje Astravo branduolinėje jėgainėje pagaminta elektros energija nepatektų į Lietuvą. Sąjūdis prieš Astravo AE pabrėžia, kad tarp Baltijos šalių suderintas metodikos dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis projektas yra žalingas Lietuvai ir keliantis dar daugiau grėsmių nei tas, kurį Lietuva atmetė prieš keletą mėnesių.


„Dabartinis projektas faktiškai įteisintų elektros importą iš Baltarusijos į Lietuvą bei prekybą ja Lietuvos elektros rinkoje, t.y. pažeistų 2017 metais priimtą Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugių trečiųjų šalių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą. Šio projekto priėmimas reikštų, kad Lietuvos gyventojai susimokėtų Baltarusijai už Astravo AE pagamintą elektros energiją. Tokiu būdu patys finansuotume tolesnių nesaugios elektrinės reaktorių statybą šalia savo sienos“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimesi į Lietuvos vadovus.


Sąjūdžio prieš Astravo AE atstovai, ekspertai ir visuomenininkai pabrėžia, kad Lietuva gali ir, siekdama apsaugoti savo interesus, privalo laikytis šiuo metu galiojančios prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos.


„Šokiruoja faktas, jog derybų medžiaga Lietuvos derybininkų slepiama nuo demokratiškai išrinkto Seimo, nors yra prieinama Latvijos interneto portaluose. Todėl visų Sąjūdžio prieš Astravo AE narių vardu pakartotinai reikalaujame neiti šiuo kapituliacijos keliu, nepaminti valstybės interesų ir nepriimti dabartinio susitarimo projekto. Be to, reikalaujame sustabdyti derybininko Žygimanto Vaičiūno įgaliojimus tolesnėse derybose dėl elektros energijos prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimesi.


Sąjūdis prieš Astravo AE pabrėžia, kad dabartinė Astravo jėgainės vieta Baltarusijoje, greta sienos su Lietuva, parinkta grubiai pažeidžiant Espoo konvencijos nuostatas dėl branduolinių jėgainių lokacijos, saugios statybos principų.


Šiemet rugpjūtį Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT), didžiausia nevyriausybinė jaunimo organizacijų sąjunga Lietuvoje, savo priimtoje rezoliucijoje dėl Astravo atominės elektrinės paragino užkirsti kelią nesaugios Astravo AE veiklos pradžiai ir užtikrinti, kad per „Nord Pool“ sistemą nesaugioje branduolinėje jėgainėje pagaminta elektros energija nepatektų į Lietuvą. Priimtoje rezoliucijoje LiJOT taip pat pabrėžė, kad būtina siekti Europos Sąjungos palaikymo Lietuvos principinei pozicijai dėl Astrave ar kitose nesaugiose branduolinėse jėgainėse pagamintos elektros energijos neįsileidimo į ES šalių rinkas.


Sąjūdžio prieš Astravo AE lyderiai šiemet kovą kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami užtikrinti, kad Lietuvai branduolinės avarijos ar incidento Astrave atveju būtų atlyginta visa galimai padaryta žala, neribojant žalos dydžio, ir kad dėl žalos su ieškiniu būtų galima iškart kreiptis į Lietuvos teismą. Šiuo tikslu Prezidentas ragintas inicijuoti Lietuvos pasitraukimą iš Vienos konvencijos, kuri apriboja Lietuvos piliečių ir valstybės teises į galimos žalos atlyginimą.

Kreipimosi tekstas: https://www.docdroid.net/AEGFcoi/20200917-kreipimasis-del-metodikos-pdf