Privaloma nedelsiant stabdyti vartojamos nešvarios Astravo elektros srautus

2021 m. vasario 3 d.

Lietuvos energetikos ministrui Dainiui Kreiviui viešai paskelbus informaciją, kad Lietuvoje, pažeidžiant „antiastravinį“ įstatymą, dideliais kiekiais vartojama nesaugioje Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektra, būtini greiti ir koordinuoti Baltijos šalių veiksmai, o Lietuva turi imtis lyderystės įtvirtinant visišką Astravo energijos boikotą visoje Europos Sąjungoje.


Lietuvos elektros vartotojai negali toliau prisidėti finansuojant naujų reaktorių statybą esminių saugumo reikalavimų nepaisančioje Astravo AE, įsitikinusi Sąjūdžio prieš Astravo AE valdyba.


„Paaiškėję faktai nenustebino, o tik patvirtino pagrįstus įtarimus dėl astravinės elektros realizavimo schemos Baltijos šalyse. Lietuvos energetikos ministras į viešumą iškėlė labai svarbią informaciją, bet tam, kad pasiektume adekvačios ir skubios Baltijos kaimynų reakcijos, o taip pat ir ES veiksmų, yra būtinos sutelktos pastangos. Todėl visi aukščiausi Lietuvos valdžios pareigūnai, įskaitant šalies Prezidentą, turi panaudoti platų priemonių arsenalą, kad sustabdytų milžiniškus nešvarios astravinės elektros srautus į Lietuvą bei visą ES. Lietuva gali ir turi parodyti tikrą lyderystę – šiandien reikia pasiekti persilaužimą klausimu, kuris per ilgai buvo įšaldytas“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas Petras Auštrevičius.


„Šiandien ministras D. Kreivys dar kartą patvirtino, kad Lietuvos vartotojai moka už elektrą, pagamintą Astrave, ir tai sudaro 12 proc. visos bendrai suvartojamos elektros šalyje. Tai reiškia, kad Lietuvos elektros vartotojai tiesiogiai finansuoja antrojo Astravo bloko, kuris turi būti baigtas 2022-aisiais ar 2023 metais, statybą. Tokia situacija, kai neveikia įstatymas, reikalauja politinių veiksmų. Vien techniniai žingsniai pasipriešinti geopolitiniam Astravo projektui yra nepakankami. Tam reikalingi tokie politiniai žingsniai, kaip pasitraukimas iš Vienos konvencijos arba iš BRELL sutarties“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos narys Arvydas Sekmokas.