Eurokomisarė K. Simson paraginta reaguoti į viešą įspėjimą apie Astravo AE gresiančią nelaimę

2021 m. balandžio 29 d.


Černobylio katastrofos 35-ųjų metinių išvakarėse Baltarusijos Astravo AE interneto svetainėje pasirodžius žiniai apie galinčią pasikartoti branduolinę nelaimę, už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson paraginta reaguoti į šį viešą perspėjimą. Poziciją dėl kylančių grėsmių Europos Komisiją ragina išsakyti Sąjūdis prieš Astravo AE, kuris prieš mėnesį Komisijos jau prašė imtis veiksmų dėl jėgainėje po pirmojo reaktoriaus paleidimo pasipylusių avarijų.


„Net jeigu ir pasitvirtintų Baltarusijos valdžios iškelta versija, neva įspėjimas apie nelaimę Astrave buvo tik programišių darbas, tai, mano įsitikinimu, rodo visišką Astravo AE šeimininkų nepasirengimą elementariausiems išbandymams. Kaip galime vertinti jėgainėje veikiančio ir pagal tarptautinius standartus net nepatikrinto rusiško reaktoriaus saugumą, kai tariamai vieną dieną ima ir „nulūžta“ elektrinės interneto svetainė? Esminis dalykas – Lietuvos Vyriausybė ir toliau turi aukščiausiu lygiu Europos Sąjungoje kelti klausimus dėl nesaugios branduolinės jėgainės eksploatavimo perspektyvos, nes iki šios dienos neturime seismologinių tyrimų, neturime įvertintos lėktuvo kritimo ar teroristinio veiksmo rizikos, ir turime akivaizdžiai netinkamai parinktą jėgainės vietą“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas Petras Auštrevičius.


„Darbas Astravo AE pavojingas! Tragedija gali atsitikti kiekvieną akimirką“, – tokio pavadinimo žinutė rusų ir anglų kalbomis balandžio 25 d. buvo patalpinta Baltarusijos atominės elektrinės interneto svetainėje. Šioje paskelbtoje žinioje, kurioje paraginta reaguoti tarptautinė bendruomenė, pažymėta, jog kreipimąsi pasirašė atominės elektrinės darbuotojai. „Iki dabar jėgainės sistemos nėra iki galo sureguliuotos, tai sukelia nuolatines problemas, remontas vyksta nesaugiomis sąlygomis“, – buvo rašoma pranešime.


„Europa bunda. Galų gale!“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE Garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.