Europos Parlamentui įteikta peticija su daugiau kaip 12 tūkst. parašų prieš Astravo AE

2021 m. sausio 28 d.


Šiandien Europos Parlamentui įteikta peticija su daugiau kaip 12 tūkst. parašų prieš Astravo atominę elektrinę. Peticijos pasirašymą inicijavo pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE, tarp pasirašiusiųjų peticiją ne vien Lietuvos, Baltarusijos, bet ir kitų Europos valstybių, JAV piliečiai, nepritariantys nesaugios atominės elektrinės Astrave veiklai. Tarp jų Nobelio literatūros premijos laureatė Baltarusijos rašytoja Svetlana Aleksijevič, buvęs Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas, JAV Jeilio universiteto profesorius Timothy D. Snyderis ir kt.Peticiją „Dėl nesaugios Astravo atominės elektrinės (pirmojo reaktoriaus) sustabdymo, šioje elektrinėje pagamintos elektros energijos importo į ES ar asocijuotąsias šalis uždraudimo ir Baltijos valstybių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklu paspartinimo“ iš viso pasirašė 12073 piliečiai.

„Tai ne tik Lietuvos, bet visos Europos Sąjungos gyvybinis interesas – turime kuo greičiau rasti ir įgyvendinti priemones, leidžiančias apsisaugoti nuo nesaugios Astravo atominės elektrinės ir jos nešvarios elektros. Tik solidarios visos Europos pastangos duos rezultatų ir užtikrins, kad Černobylis nepasikartotų. Branduolinis saugumas valstybių sienų nepripažįsta, tad peticiją pasirašė Baltarusijos, Lietuvos, kitų ES valstybių ir pasaulio šalių piliečiai. Turime ir galime peržengti likusias kliūtis, trukdančias veikti vieningai šios branduolinės grėsmės akivaizdoje“, – sako vienas peticijos iniciatorių, Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas Petras Auštrevičius.

Peticija dėl Astravo AE jau netrukus bus pradėta svarstyti Europos Parlamento komitetuose. Ją apsvarsčius, Europos Parlamentas priims rezoliuciją dėl Astravo atominės elektrinės.

„Peticija dėl Astravo iš Lietuvos – tarytum Lietuvos – Europai lyg Europai – tapo kūnu, pradeda gyventi. Astravo AE grėsmių problema jau nebe naujiena. To pasiekėme per metus, ir tai nauja padėtis, nors patyčininkai savo pabaisą jau paleidžia veikti. Jei filmas „Černobylis“ būtų buvęs rodytas Lietuvoje per tuos metus, galbūt šiandien turėtume milijoną parašų. Ir toliau reikalausim, tesvarsto, kad Astravo elektrinės vieta būtų pakeista anksčiau, negu įvyks didelė nelaimė“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE Garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Peticiją dėl Astravo AE ir toliau galima pasirašyti internetu: http://bit.ly/PeticijaAstravas