Mes piliečiai, ne sąmokslininkai

2020 birželio 29 d.

Petras Auštrevičius, Europos Parlamento narys, Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas

Šiandien spaudoje pasirodė straipsnis, kuriame Sąjūdis prieš Astravo AE vadinamas šešėlinių kardinolų sambūriu, ir nurodoma, kad jo veikla „nesutampa su oficialia Lietuvos Respublikos Seimo, Vyriausybės ir net naujai išrinkto šalies Prezidento vykdoma politika". 

Pilietinėje visuomenėje piliečiai turi teisę ir pareigą burtis į asociacijas ir ginti piliečių interesus. Tam nereikia būti niekur išrinktiems. Ir jie neturi pareigos remti valdžią, ypač jei jie mano, kad valdžia klysta. 

O sąžiningi žurnalistai neverčia pilietinės iniciatyvos paklusti valdžiai bei be įrodymų ir su keistomis analogijomis dergti juos, kurti sąmokslininkų įvaizdį. Į antiastravinį sąjūdį susibūrė žinomi ir mažiau žinomi žmonės, kuriems rūpi Lietuva be Astravo grėsmės. Džiugu, jog šiemet kartu su kitais Lietuvos žmonių saugumui neabejingais politikais, visuomeninkais ir jaunimo organizacijų atstovais įkūrėme Sąjūdį prieš Astravo AE. Tam, jog po dar dešimties metų nereiktų atsakinėti į klausimą „o kur buvai prieš 10 metų" - nes 2030 m. jau tikrai gali būti vėlu. Jie gina piliečių interesą žinoti ir įtakoti valdžios sprendimus piliečių naudai. Daugiau nėra jokių interesų, ir nėra jokių įrodymų, kad yra kitaip. Tai yra legalu ir turėtų būti skatinama ir palaikoma, ne šmeižiama. 

Publikacijoje remiamasi ir cituojami ištraukti iš konteksto taip vadinami susirinkimų protokolai. Kurie tėra vieno žmogaus subjektyviai surašyti, niekieno nepasirašyti ir platinami viešai, todėl nėra slapti. Ir tuose, kurie yra „skelbiami", nėra nieko nusikalstamo kas išeitų iš leidžiamos pilietinės iniciatyvos rėmų. Publikacijoje taip pat plačiai girdimi valdžios argumentai, pateisinantys jos neveiklumą. 

Joje nekalbama apie tai, kad būtent pilietinės iniciatyvos ir Seimo opozicijos dėka buvo sustabdytas žalingo dokumento pasirašymas, kurio žalą jau supranta ir prezidentas. Joje nepasakojama apie tai, kad iš dalies antiastravinio sąjūdžio balsais yra keliamas ir kol kas lieka be atsako klausimas, kad Astravo atominė yra paleidžiama be būtino rezervo. Prisidengiant teise žinoti, aukštinama valdžia, niekinama pilietinė iniciatyva, kuriant kažkam naudingas sąmokslo teorijas, valdžios atstovai ir jiems artimi politkomentatoriai vadina Sąjūdį „fiksine asociacija". 

Norėčiau kreiptis į visuomenę ir žiniasklaidą neleisti be argumentų ir per sąmokslo teorijas šmeižti ir žlugdyti iniciatyvas, kurios gina piliečius ir jų norą būti saugiais. Jei mes būsime negarbingai žlugdomi, bus žlugdoma opozicija, pilietinė visuomenė liks viena, neatstovaujama prieš mūsų valdžios neveiklumą. Mes suprantame, kad kovojame prieš nesuskaičiuojamus Astravo PR kampanijos milijonus. Todėl tikimės, kad Lietuvos institucijos, atsakingos už nacionalinį saugumą, padės išsiaiskinti per kurias offshore kompanijas ir PR kampanijas Lietuvoje yra galimai įvesti Rosatom pinigai ir kam jie yra skirti. Savo turima informacija esame pasiruošę pasidalinti. Ir tikimės, kad pilietinė visuomenė, PR agentūros ir žiniasklaida bus atspari tokiems nešvariems pinigams.