Po teroro išpuolio turi būti užtikrintas nešvarios Astravo elektros boikotas Baltijos šalyse

2021 m. gegužės 31 d.


Sąjūdis prieš Astravo AE kreipėsi į Baltijos Asamblėjos delegacijų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pirmininkus, ragindamas įgyvendinti bendrą strategiją, kad po teroro išpuolio Baltarusijoje prievarta nutupdžius keleivinį orlaivį ir pagrobus žurnalistą Ramaną Pratasevičiųbūtų užtikrintas vieningas elektros iš Astravo atominės elektrinės boikotas Baltijos šalyse.

„Svarbu nutraukti elektros prekybą su Baltarusija nepažeidžiant esamų tarptautinių įsipareigojimų ir užtikrinant, kad Astravo atominėje elektrinėje pagaminta elektros energija nepatektų į Europos Sąjungos rinką šiuo metu, kol Baltijos šalys vis dar yra prisijungusios prie BRELL žiedo. Baltijos valstybių elektros energijos sistemos sinchronizacija su žemyninės Europos tinklais jau pačiu artimiausiu metu privalo tapti aukščiausiu Baltijos regiono politikos prioritetu“, – sakoma Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos kreipimesi, skirtame Baltijos Asamblėjos delegacijų pirmininkams.

Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininko Petro Auštrevičiaus teigimu, elektros iš Astravo ir Baltarusijos apskritai boikotas Baltijos šalyse būtinas dėl kelių priežasčių. „Pirmiausia – Lietuva ir Baltijos šalys turi rodyti lyderystę visoje Europos Sąjungoje, reaguodamos į iki šiol beprecedentį teroro aktą, kurį Lukašenkos režimas greičiausiai įvykdė su Kremliaus žinia bei pagalba. Antra: esu tikras, kad jau artimiausiu metu susidursime su naujais Kremliaus mėginimais komplikuoti Baltijos valstybių elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarais ir žemynine Europa procesą. Todėl Lietuvos ir visų Baltijos valstybių sprendimai turi būti ryžtingi ir nepavėluoti, žinoma, kartu užsitikrinant reikiamus alternatyvius energijos šaltinius bei stiprinant visą Baltijos šalių elektros tinklo sistemą“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas P. Auštrevičius.

„Branduolinis sprogmuo puspročio satrapo rankose, o dar kupino baimės – per didelė prabanga likti rusiškos ruletės stebėtojais“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE Garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis. „Europa ir pasaulis turi suvokti, kad kaip žmonių grobimo, taip ir branduolinio saugumo atveju, ne Baltarusija, o steigiamos teroristų „sąjunginės valstybės“ šeimininkė Rusija yra atsakomybės subjektas“.