Raginame Lietuvos vadovus nepasiduoti mulkinimui dėl tariamo jėgainės saugumo

2021 m. kovo 19 d.


Lietuvos Vyriausybei pradėjus naują derybų etapą dėl Astravo atominėje elektrinėje gaminamos energijos boikoto Baltijos šalyse, Lietuvos vadovai ES institucijose toliau raginami ginti esminę mūsų šalies poziciją, kuri neatsispindi ENSREG ar kitų tarptautinių institucijų teikiamose rekomendacijose Baltarusijos jėgainės valdytojams.


Sąjūdžio prieš Astravo AE vadovai ragina visoms Lietuvos valdžios grandims laikytis vieningos pozicijos dėl netinkamai parinktos nesaugios Baltarusijos atominės jėgainės vietos ir neatlikto seismologinio vertinimo, dėl nepateiktų elektrinės poveikio aplinkai duomenų ir neįvertinto sunkiojo lėktuvo sudužimo arba tokio pobūdžio teroristinio smūgio poveikio rizikos. Dėl to pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerę Ingridą Šimonytę ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.


„Net jeigu kažkada ir būtų įgyvendintos visos 29-ios Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) rekomendacijos Astravui, tarp jų nėra trijų svarbiausių Lietuvai dalykų. Todėl vienintelis šansas dabar – Lietuvai laikytis principinės ir vieningos pozicijos derybose su Europos Komisija bei Europos Vadovų Taryba siekiant užsitikrinti, kad mūsų argumentai būtų išgirsti. Yra nemaža tikimybė, jog ENSREG šią vasarą pripažins, esą Baltarusija bendradarbiauja arba iš dalies bendradarbiauja įgyvendinant pateiktas rekomendacijas Astravui ir tos rekomendacijos bus įgyvendinamos iki 2025 metų arba dar vėliau. Tai, žinoma, niekaip neprisidės prie veikiančios jėgainės saugumo. Todėl Lietuva savarankiškai turi dar kartą kelti klausimus dėl netinkamos Astravo AE vietos, nesamų seismologinių tyrimų ir galimo lėktuvo kritimo ar teroristinio veiksmo rizikos“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas Petras Auštrevičius.


Sąjūdis prieš Astravo AE atkreipia dėmesį, kad Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi kovo 16 d. Europos Parlamento komitetų posėdyje parėmė Baltarusijos veiksmus dėl ENSREG pateiktų rekomendacijų (aštuonių iš pateiktųjų 29-nių).


„Pono R. M. Grossi nuomone, to pakanka teigti, esą šiuo metu nėra kliūčių Astravo AE eksploatavimui. Labai gali būti, kad šią nuomonę ponui Grossi formuoja ponas Milko Kovačiovas – TATENA Branduolinės infrastruktūros vystymo departamento bei Baltarusijoje veikusios INIR misijos vadovas. M. Kovačiovas 2013-2015 m. dirbo viceprezidentu „Rosatom“ dukterinėje bendrovėje „Rusatom Overseas“. Kitas galimos įtakos žmogus yra Michailas Čudakovas. Šis pareigūnas yra buvęs „Rosenergoatom“ direktoriaus pavaduotojas ir 2007-2015 m. vadovavo Pasaulinės branduolinės energetikos operatorių asociacijos biurui Maskvoje, o nuo 2015-ųjų eina TATENOS direktoriaus pavaduotojo pareigas. Būtina pastebėti, jog minėtų pareigūnų sąsajos su „Rosatom“, kuris yra Astravo AE statytojas ir finansuotojas, yra neginčijamos ir kelia didelių abejonių dėl jų objektyvumo bei galimo interesų konflikto. Tokia susidariusi mulkinimo situacija grasina tapti sunkiai įveikiama kliūtimi Lietuvai, toliau keliančiai Astravo AE nesaugumo klausimus“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE Garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.