V.Landsbergis. Laikas atakti

2020 lapkričio 11 d.

Straipsnis, kuris pavėlavo 20 metų. Arba dešimčia. Tai žurnalisto Liudo Dapkaus „Astravas, Paksas ir kiti Kremliaus projektai“ (Delfi, 2020-10-26). Anti–A Sąjūdis turėtų jį paskelbti savo rengiamame dokumentų rinkinyje. Dėl Astravo pabaisos, suprantama.

Straipsnio pavadinime kyšantis Paksas – reikia įspėti – tai ne asmens, o miesto pavardė. Vietovė, per kurią Kremlius – „Rosatomas“ paėmė už gerklės buvusią kadaise laisvės didvyrę Vengriją.

Per Astravą ima Baltarusiją – Gudiją bent penkiasdešimčiai metų. Norėtų pasiglemžti ir Lietuvą. Būsimoji Ingridos Šimonytės Vyriausybė jau įsirašė šią užduotį į savo pirmaeilių kovų programą. Kiekvienas ministras, manau, gaus L. Dapkaus straipsnį informatyviam pasiskaitymui prieš miegą.

O kai Minske bus normali demokratinė valdžia, tai gyventi norinti Lietuva neabejotinai kreipsis ir dėl Astravo. Kartu su Baltarusija turėtume kreiptis į ES dėl pabaisos perkėlimo kur nors atokiau. Kita vieta – šią nuostatą formulavo gimstąs Anti–A Sąjūdis. Miegalei Europai kainuotų gana daug, tačiau kur kas mažiau nei Rosatomo chaltūros katastrofa Astrave.

Nueinanti valdžia nedrįso stipriau priešintis, apeliuoti į ES ir JT, mat būtų pykę šelpėjai, Kremliaus trąšų gamintojai; bet nauja Vyriausybė, neabejoju, tarnaus Lietuvai.

Baltarusijos valdytojas nūnai kreipėsi į Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybes: gyvenkim taikiai, tad ir apsikabinę „taikų atomą“ Astrave, nors abi valstybės nuo jo ryžtingai atsižegnojo. Bet ką gali žinoti, ko neįveiks dideli pinigai? Kremliečiai turi patirties bei vilties, kad suveiks jų slaptasis ginklas – globali korupcija.

Valdytojas (pavaldinys) kreipėsi iš aikštelės į Europos kaimynus Vilnių ir Varšuvą žodžiu, nors dar neatsakė net į Anti–A Sąjūdžio kreipimąsi raštu bemaž prieš metus. Dabar jau ir pats Minsko režimas nelegitimus, tad Lietuva su Lenkija galėtų nė neatsakinėti. Oficialūs atsakymai taptų A. Lukašenkos legitimacija, gal toks ir yra jo manevro tikslas. Tad su kuo kalbėtis?

Antrasis kampas – dėl ko kalbėtis? Minsko režimas dar nesusikalbėjo su savo engiama ir terorizuojama tauta, kuri nesiliauja reikalavus demokratijos, rinkimų ir esminių permainų. OMON – von.

Išsprendus šį klausimą – gal prieš, gal po to, kai pajudės posovietinis sąstingis Kremliuje – Lietuvai teks portfelis didelių užduočių, ji turi būti pasirengusi.

Taip pat – platesnėms tarptautinėms deryboms dėl Astravo.

LRT.lt, 2020-11-11